26 Aralık 2009 Cumartesi

Yeni Yılda Çam Ağacı Geleneği; ANADOLU'dan

Evet yanlış duymadınız.İnternette bu konu ile ilgili elimdeki kaynak kadar güzel bir bilgi bulamayınca paylaşmak istedim.


***********************************************************************************


M.Ö (725-300) Anadoluda yaşayan Friglerin dini ana tanrıça inancına dayanır.Ana tanrıça KYBELE dir.Bir kybele söylencesine göre;

Kybele Attis isimli bir anadolu gencine aşık olur.Attis sevgilisi ve tanrıçası Kybeleye sadakat sözü verir.Fakat zaman içinde bu sözünü unutur ve ölümlü bir Anadolu güzeline aşık olur.Bu kız frig kralı Midasın kızıdır.Düğünlerine aralarındaki gizli aşkı bilmeyen biri tarafından kybelede davet edilir.Attis düğün töreninde kybeleyi görünce ne yapacağını bilemez.Erkeklik organını hemen orada keser.
 • Attisi kanlar içinde gören kybele ona acır ve bir Çam Ağacına dönüştürür.
Aldatılan tanrıça merhametini göstermiş ve Attisi çam ağacına dönüştürerek ona sonsuzluğu bağışlamıştır.(Çam ağacı yapraklarını hiç dökmediğinden ölümsüzlüğü-sonsuzluğu simgeler)

 • Kybele tapınağında rahip olmak isteyenler özel bir törenle erkeklik organlarını kesip çam ağacının altına gömerlerdi.


 • Kybelenin anma günü 21 Marttır.Friglerin bu günü seçmelerinin nedeni gece-gündüz eşitliğidir.Bahar başlangıcıdır,yeni bir yılın başlangıcıdır.Kybelenin Attise sıkıca sarılmaya başlamasının ilk günüdür.Toprak uyanmaya ve ürün vermeye hazırdır.

Bu yeniden diriliş kutlamalarında süslenmiş bir çam ağacı daima hazır bulundurulurdu.Yeni yılın simgesi olarak kabul edilirdi.

ek: Roma imp.Sezar m.ö. 46 yılında takvim başlangıcını Ocak ayı ilan etmiş fakat 16.yy ortalarına kadar Avrupada yeni yıl 25 Mart da başlardı.1564 yılında fransa kralı 4.Charles takvimi değiştirip sene başlangıcını 1 Ocağa almıştır.

Kaynak: Ana Tanrıçadan Mevlana'ya. Ali Cenap Olgunlu.2 yorum:

 1. Ağaç süsleme ile ilgili blogumda bir yazı var, arzu edersen bir bakıver.
  http://banucabirseyler.blogspot.com/2009/11/cam-susleme-gelenegi-bilmeniz-gerek.html

  YanıtlaSil
 2. Evet bu bilgileride okumuştum ama tarih-isim gibi net şeyler yoktu.Yukarıdaki yazıda türklerden daha eskiye M.Ö. dayandırılıyor.Türkler anadoluya geldiklerinde kendilerindeki geleneklerle benzer olmasından dolayıda benimsediler belki..Ama hep batı bizden ALMIŞ.Bilimi,ilimi, geleneği...Şimdide bize satıyorlar.Sahiplenememişiz...yazık ki..

  YanıtlaSil