6 Aralık 2009 Pazar

Tenekeden Kandilİnternette dolaşıken gördüğüm bu resimlerden etkilenip bende çiviyi çekiçi elime aldım.
Küçük çay kutumu kandil yapmak için işe koyuldum.Aklımda net bir fikir olmadığından rastgele başladım.
Ama çivi ve çekici vurdukça tenekenin şekli değişmeye başladı, üstelik çiviyi düzgün tutmak o kadar zor ki !
Bu yüzden güzel şekiller çıkarmam mümkün olmadı.
Daha kolay bir yolu olmalı diye düşündüm ama bulamadım...
Kafama göre delikler açtıktan sonra boyadım.

Tabi beğenmedim,tekra,tekrar boyadım....Son olarakda boyayı fırçayla sürdükten sonra,bir parça süngerle bastırarak farklı bir doku elde edeyim dedim...oda istediğim gibi olmadı.
Simlerle süslemek istedim,yakıştıramadım.
anladım ki havamda değilim bu günlerde...Zorlamayayım dedim.Olduğu kadarıyla kandilim bu..Yılbaşı gecesi yakar, karşısına otururum artık :))

Aslında daha büyük tenekelerle yapılıp varsa teras ve bahçeye asılabilir.Yaz gecelerinde harika durur.
7 yorum:

 1. olmasını arzu ettiğim bahçem için arşivime kopyalıcam bunu...Çok güzel olmuşş..Teşekkürler..

  YanıtlaSil
 2. Nette bir yerde okumuştum.Kutunun içine su doldurup dondruyor ondan sonra deliyordu.Ben de sarkaçlarımı yaparken kocama havale etmiştim askı deliklerini açma işini.O da içine kalın bir tahta sokup öyle delmişti.Ama çok güzel olmuşlar.Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 3. neduk çok teşekkür ederim,gerçekten buz olayı süper bir fikir:).Tenekenin ağzı dar olduğundan ,aklıma birşey sokup delmek gelmesine rağmen yapamamıştım.
  Çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 4. bence boyasıda şekilleride gayet güzel olmuş.bende altta verdiğim linktede anlattığım gibi buz tutturarak deldim.gayet kolay olduğunu söyliyebilirim.hiçbi zorlama olmadan deliniyor. kutuda defarmasyona uğramıyor.ellerinize sağlık. http://www.10marifet.org/yazi/konserve-kutusu-degerlendirmece

  YanıtlaSil
 5. ilk aşamaya göre çok güzel oluş.nebuk un dedigi gibi bende içinede su dondurarak delindigini okumuştum .boyalarımı alır almaz bende denemek istiyorum .emeginize sağlık.

  YanıtlaSil
 6. Bizim buralarda bu işlemeleri kabaklara yapıyorlar,çok zor bir iş gerçekten ama ellerinde küçük matkaplar oluyor çivi ucu gibi uçları var deseni çiziyorlar başlıyorlar delmeye süper konseptler çıkıyor ortaya içinede ışıklandırma yaptılarmı iş tamamdır.

  YanıtlaSil
 7. çok güzel olmuş, ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil